انواع بیمه مهندسی

بیمه مهندسی نسبت به بیمه‌هایی مانند بیمه آتش‌سوزی از جمله بیمه‌های نوظهور به شمار می‌آید. کاربردهای متفاوتی که این بیمه دارد باعث گوناگونی و تنوع زیاد آن شده است.

از ابتدا تا انتهای عملیات و پروژه‌های عمرانی، صنعتی و ساختمانی خطرات و ریسک‌های بسیاری در تمام مراحل کار وجود دارد. از حوادث پیش آمده در اثر سهل انگاری نیروی انسانی گرفته تا خسارات مالی که ممکن است در مراحل کار پیش آید. بیمه‌های مهندسی از انواع بیمه‌های اموال است و به منظور تحت پوشش قرار دادن فعالیت‌های مهندسی در زمینه‌های گوناگون به وجود آمده است.

تاریخچه بیمه مهندسی:

پس از انقلاب صنعتی و با رشد صنایع مختلف و با بالا رفتن مصرف دیگ‌های بخار در انگلستان، تعداد انفجارات این دیگ‌ها هم به مراتب بالا بود و در نتیجه آن میزان خسارات و صدمات مالی و جانی هم رو به افزایش بود. این مشکلات باعث نگرانی صاحبان و استفاده کنندگان از این دیگ‌ها شد، تا جایی که آن‌ها را به این فکر وا داشت که مجمعی با نام سازمان استفاده کنندگان از دیگ‌های بخار را تاسیس کنند. این سازمان در سال ۱۸۵۴ در شهر منچستر انگستان شکل گرفت و از کارشناسان متخصص در زمینه بررسی دیگ‌های بخار کمک گرفته شد تا به طور مرتب از دیگ‌ها بازدید شود و به صاحبان آن‌ها مشاوره داده شود. ۴ سال بعد افراد همین سازمان تصمیم به تاسیس شرکت بیمه دیگ بخار گرفتند که اولین شرکت بیمه در زمینه بیمه‌های مهندسی و راهی را برای تاسیس شرکت‌های بیمه مهندسی مشابه هم باز کرد.

در اوایل دهه ۴۰ به کمک یک شرکت بیمه آلمانی به نام مونیخ ری بیمه مهندسی در ایران فعالیت خود را آغاز کرد و حتی امروزه بیمه‌هایی مانند ایران همچنان از نسخه ترجمه شده همان بیمه نامه استفاده می‌کنند.

بیمه مهندسی

انواع بیمه مهندسی:

 1. بیمه‌های دوره احداث (Contruction):
 • بیمه تمام خطر نصب (EAR)
 • بیمه تمام خطر پیمانکاران (CAR)
 1. بیمه‌های دوره بهره برداری (Operation):
 • بیمه تجهیزات و ماشین‌آلات پیمانکاران(CPM)
 • بیمه خطرات سازه‌های تکمیل شده ساختمانی (CECR)
 • بیمه شکست ماشین آلات (MB)
 • بیمه عدم النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات (MLOP)
 • بیمه تجهیزات الکترونیکی (EE)
 • بیمه فساد کالاها در سردخانه (DOS)
 • بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان(LDB)

بیمه مهندسی

بیمه تمام خطر نصب (EAR):

می‌توان گفت از جدیدترین بیمه‌های مهندسی به حساب می‌آید. این بیمه نامه پوشش‌های مربوط به نصب تمام سیستم‌ها و ماشین‌آلات صنعتی در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و همچنین در زمان ‌ساخت و برپایی اسکلت‌های ساختمانی را در برمی‌گیرد.

بیمه تمام خطر پیمانکاران (CAR):

با پیشرفت روز به روز فناوری‌ها و رشد وسایل مربوط به ساخت و تولید تکنولوژی‌های جدید در زمینه‌های مهندسی در ساخت پروژه‌هایی مانند ساختمان‌های مسکونی، اداری، بیمارستان، مدرسه، سد، نیروگاه و … باعث به وجود آمدن این شکل از بیمه شده است که از طرف پیمانکاران در مراحل کار از شرکت بیمه درخواست می‌شود.

بیمه تجهیزات و ماشین‌آلات پیمانکاران(CPM) :

این شکل از بیمه شامل جبران خساراتی که به ماشین‌آلات و تجهیزات کاری در طول زمان پروژه ساختمانی‌،‌ عمرانی و یا صنعتی پیش می‌آید، تعلق می‌گیرد.

بیمه خطرات سازه‌های تکمیل شده ساختمانی (CECR) :

از مزیت‌های این بیمه نامه می‌توان به این مورد اشاره کرد که اگر از بیمه تمام خطرات در زمان احداث (CAR) استفاده می‌کردید و حال قصد استفاده و بهره‌وری از بیمه بعد از تکمیل پروژه را دارید، می‌توانید تمام خدمات را بعد از تکمیل پروژه نیز داشته باشید که از آن با عنوان بیمه خسارت سازه‌های تکمیل شده ساختمانی یاد می‌شود. این بیمه نامه قابلیت پوشش خطرات طبیعی، فیزیکی ناگهانی و پیش‌بینی نشده را که نیاز به تعمیرات و بازسازی دارد را در برمی‌گیرد.

بیمه شکست ماشین‌آلات (MB) :

این بیمه نامه به این منظور به وجود آمد تا پوششی برای تجهیزات و ماشین‌آلاتی باشد که در صورت بروز حوادث ناگهانی و بیش‌بینی نشده دچار خرابی و ناکارآمدی شوند. مدیریت، تعمیرات و نگهداری توسط سیستم‌های امنیتی و آتشنشانی و شخص صاحب پروژه می‌باشد. در صورت خرابی و شکست کامل ماشین‌آلات هزینه جایگزینی ماشین جدید فراهم خواهد شد، پس هزینه‌های حمل و نقل، هزینه گمرک و هزینه‌های نصب و راه‌اندازی نیز قابل بیمه شدن هستند.

بیمه عدم النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات (MLOP) :

این بیمه نامه تکمیل کننده بیمه شکست ماشین‌آلات است و اگر در زمان بروز حادثه ناگهانی و ایجاد مشکل برای ماشین، توقفی در روندکار کارخانه رخ دهد، خسارت ناشی از ایستادن کار و نبود تولید که خود هزینه‌هایی مانند حقوق کارکنان در مدت خرابی دستگاه و هزینه‌های جاری کارخانه را در بردارد را پوشش می‌دهد.

بیمه تجهیزات الکترونیکی (EE) :

همه دستگاه‌ها و لوازمی که ارزش قطعات الکترونیکی آن‌ها بیشتر از قطعات مکانیکی آن باشد، می‌تواند تحت پوشش این بیمه قرار گیرد. این نوع از بیمه نامه‌ها در رشته‌‌های مختلفی مانند صنعت‌، پزشکی و … حتما پیشنهاد می‌شود.

بیمه فساد کالاها در سردخانه (DOS) :

فساد کالا در سردخانه‌ها در اثر حوادثی مانند خرابی ماشین‌آلات نیز یکی از زیر شاخه‌های بیمه‌های مهندسی است و از تکمیل کنندگان بیمه خرابی ماشین‌آلات نیز می‌باشد.

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان(LDB):

در این بیمه نامه هر شکلی از نقص در ساختمان اعم از طراحی اشتباه، اجرای اشتباه طرح، استفاده از مصالح و مواد نامرغوب و ایراد دار در مدت قرارداد اگر به شرکت بیمه اعلام شود و تا زمانی که گواهی پایان کار و تایید بازرسی مشخص نشده باشد، تحت پوشش شرکت بیمه قرار می‌گیرد. همچنین این بیمه نامه خساراتی از جمله ویران شدن کلی ساختمان، مخارجی که باعث جلوگیری از تخریب یا افزایش خسارت شود، هزینه‌های تخلیه محل و جابه‌جا کردن کامل ضایعات را نیز پوشش می‌دهد.

با این توضیحات احتمالا به این نتیجه رسیده‌اید که اگر در صنعت یا ساختمان یا هر طرح مهندسی دیگری سمت مدیریتی دارید این بیمه کارامد را فراموش نکنید.نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور