بیمه بدنه

بیمه بدنه چیست؟

این بیمه چه مواردی را پوشش می دهد؟ هر آنچه را که باید در مورد بیمه بدنه بدانید در این مقاله بخوانید تا اطلاعات لازم را در مورد این بیمه به دست آورید.امروزه بیمه های مختلفی برای شرایط و اتفاقات متفاوتی وجود دارند که هر کدام از آن ها از مزیت های خاص خود برخوردار هستند. از جمله این بیمه ها، بیمه بدنه می باشد. بیمه بدنه مربوط به خودرو است که خسارت های وارد شده به خودرو می تواند توسط این بیمه جبران شود. برخلاف بیمه شخص ثالث، خرید این بیمه اجباری نیست، اما به دلیل مزایا و موارد مختلفی که پوشش می دهد باعث شده است که افراد زیادی بیمه بدنه را خریداری کنند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل و جامعی را در خصوصی بیمه بدنه بیمه ایران و ویژگی های آن در اختیار شما قرار دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بیمه بدنه , بیمه بدنه ایران , بیمه بدنه بیمه ایران , خرید بیمه بدنه , تخفیف بیمه بدنه ایران , استعلام قیمت بیمه بدنه ایران

شرایط عمومی بیمه بدنه ایران چیست ؟

شرایط عمومی بیمه بدنه برای تمامی شرکت ها یکسان می باشد که در ادامه به طور مختصر به آن اشاره خواهیم کرد:

بیمه بدنه ایران چه مواردی را پوشش می دهد؟

پوشش های بیمه بدنه به دو دسته پوشش های اصلی و پوشش های تکمیلی تقسیم می شوند که در ادامه شما را بیشتر با آن ها آشنا خواهیم ساخت.

پوشش های اصلی

خسارت هایی که بدون خرید پوشش اضافی توسط بیمه جبران می شود را پوشش های اصلی بیمه بدنه می نامند. از جمله مواردی که پوشش های اصلی در بر می گیرد شامل موارد زیر هستند:

 • خسارت های ناشی از برخورد خودرو با یک جسم ثابت یا متحرک، برخورد وسایل متحرک دیگر به خودرو، واژگونی و تصادف و یا هر چیزی دیگری که به خودرو آسیب جدی وارد کند.
 • خساراتی که ناشی از آتش سوزی، صاعقه یا انفجار به خودرو یا سایر وسایل یدکی دیگر آن وارد می شود.
 • اگر خودرو دزدیده و در حین دزدی به آن آسیبی وارد شود و یا در حین عملیات نجات آسیب های جدی به وسیله نقلیه وارد شود، تمامی خسارت های وارد شده توسط بیمه بدنه جبران خواهد شد.
 • در صورت بروز هرگونه خسارت در بخش های اصلی خودرو، خسارت باطری و لاستیک های تا ۵۰ درصد قیمت قابل پرداخت خواهد بود.

توجه داشته باشید که که پوشش های اصلی  بیمه بدنه به صورت یک بسته به بیمه گذار عرضه خواهد شد و بیمه گذار در صورت تمایل می تواند هر یک از بیمه ها را به صورت محدود، مستقل و یا ترکیبی به فروش برساند.

پوشش های تکمیلی یا اضافی بیمه بدنه ایران شامل چه مواردی است؟

بیمه گذار در کنار پوشش های اصلی می تواند هر یک از پوشش های اضافی را انتخاب و با پرداخت حق بیمه آن از مزایایی پوشش های انتخاب شده استفاده کند. از جمله پوشش های اضافی یا تکمیلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خسارت هایی ناشی از بلاهای طبیعی مانند زلزله، آتشفشان، سیل و …
 • شکسته شدن شیشه وسیله نقلیه به دلیل تغییرات دما. البته توجه داشته باشید که شکسته شدن شیشه توسط سنگ یا هر جسم خارجی جز پوشش های اصلی بیمه بدنه به شمار می آید.
 • خسارت های وارد شده در اثر پاشیده شدن رنگ، اسید یا سایر موارد شیمیایی بر روی بدنه خودرو
 • خسارت های ناشی از کشیده شدن میخ و سایر اشیاء مانند آن بر روی بدنه خودرو
 • افزایش قیمت خودرو در طول مدت بیمه
 • سرقت لوازم خودرو

فرمول محاسبه تخفیف بیمه بدنه ایران

محاسبه بیمه بدنه خودرو به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل موارد زیر را شامل می شود:

 • پوشش های تکمیلی یا اضافی بیمه بدنه: همانطور که اشاره شد، با اضافه کردن هر یک از پوشش های تکمیلی به بیمه خود شما باید مبلغی را پرداخت کنید. به این معنا که شما هر چه که پوشش های اضافی بیشتری را به بیمه نامه خود اضافه کنید باید مبلغ بیشتری را نیز پرداخت نمایید.
 • ویژگی های خودرو: از جمله فاکتورهای اصلی که بر روی قیمت بیمه بدنه تاثیرگذار هستند می توان به ارزش خودرو، سال ساخت خودرو، نوع و کاربری خودرو اشاره کرد.
 • تخفیف های بیمه بدنه: تخفیف هایی مانند تخفیف عدم خسارت، تخفیف خرید نقدی، تخفیف خودرو صفر کیلومتر، تخفیف ارزش خودرو و … اشاره کرد.

تخفیف بیمه بدنه

تخفیف بیمه خودرو صفر کیلومتر: این تخفیف بین ۲۰ الی ۳۰ درصد در نظر گرفته شده است.

تخفیف عدم خسارت: این تخفیف به ازای تمام سال هایی است که از بیمه بدنه خود استفاده نکرده باشید. این تخفیف در بیشتر شرکت ها هر ۴ الی ۵ سال اعمال می شود.

یک سال عدم خسارت ۲۵% تخفیف
دو سال عدم خسارت ۳۵% تخفیف
سه سال عدم خسارت ۴۵% تخفیف
چهار سال عدم خسارت ۶۰ % تخفیف

در این مقاله به معرفی بیمه بدنه ایران خودرو پرداختیم و اطلاعات کامل را در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این اطلاعات مورد توجه شما واقع شده باشد.نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور