بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث ایران , بیمه شخص ثالث بیمه ایران , بیمه شخص ثالث , خرید بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث چیست؟

این بیمه دارای چه مزایا و اهمیت هایی می باشد؟ این مقاله را بخوانید تا اطلاعات کاملی را در خصوص بیمه شخص ثالث به دست آورید. تمامی خسارت های وارد شده به شخص ثالث در حوادث رانندگی توسط بیمه شخص ثالث پرداخته خواهد شد. این بیمه از مهمترین بیمه های خودرو به شمار می آید و هر دارنده خودرویی باید بیمه شخص ثالث را داشته باشد و در صورتی که وسیله نقلیه ای بیمه شخص ثالث را نداشته باشید عواقب جبران ناپذیری در انتظار او خواهد بود. در این مقاله هر آنچه را که باید در خصوصی بیمه شخص ثالث یاد بگیرید در اختیار شما قرار خواهیم داد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

بیمه شخص ثالث ایران , بیمه شخص ثالث بیمه ایران , بیمه شخص ثالث , خرید بیمه شخص ثالث

تعهدات بیمه شخص ثالث بیمه ایران شامل چه مواردی است؟

امروزه شرکت های زیادی در حوزه بیمه مشغول به فعالیت هستند. از جمله این شرکت ها بیمه شخص ثالث ایران می باشد. این شرکت از ویژگی های خاصی برخوردار است که در ادامه شما را با برخی از آن ها آشنا می سازیم:

  • در بخش بازرگانی تنها شرکت بیمه دولتی، بیمه ایران می باشد.
  • در بیمه شخص ثالث بیشترین سهم بازار را دارد.
  • نسبت به سایر شرکت های بیمه، مراکز پرداخت خسارت بیشتری را دارد.
  • با استفاده از شماره ۰۹۶۶۸ امکان پرداخت سیار خسارت وجود دارد.
  • در سراسر استان های کشور نمایندگی آن وجود دارد.

تخفیف بیمه شخص ثالث ایران چگونه محاسبه می شود ؟

محاسبه قیمت بیمه نامه ثالث بیمه ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله این عوامل می توان به نوع، مدل و سال ساخت خودرو، جریمه دیر کردن بیمه، مدت اعتبار بیمه، نوع پوشش انتخابی و تخفیف عدم خسارت اشاره کرد. بیمه مرکزی به کلیه شرکت های بیمه این امکان را داده است تا به مشتریان خود برای خرید بیمه شخص ثالث حدود ۲٫۵ درصد تخفیف را ارائه دهند. البته قابل ذکر است که بیمه ایران از این تخفیف برای مشتریان خود استفاده نمی کند به همین دلیل در بین شرکت های بیمه به عنوان گران ترین بیمه نامه شناخته می شود.

همچنین آن دسته از دارندگان بیمه نامه شخص ثالث در صورتی که تا پایان سال از بیمه نامه خود استفاده نکنند و دچار حادثه ای نشده باشند، مشمول تخفیف عدم خسارت و یا تخفیف بیمه شخص ثالث در هنگام تمدید آن خواهند شد.

تخفیف عدم خسارت بیمه خودرو ایران

این تخفیف تنها برای دارندگان خودروهایی است که تا پایان مهلت اعتبار بیمه شخص ثالث خود دچار حادثه ای نشده باشند و خسارتی را از شرکت بیمه دریافت نکرده باشند. شرکت بیمه ایران یکی از شرکت هایی است که از قانون جدید بیمه مرکزی در خصوص تخفیف عدم خسارت پیروی می کند. در این قانون جدید عدم خسارت به جای ۷ سال در ۲۴ سال کامل خواهد شد و در صورت یک بار تصادف، کل تخفیف ها از بین نخواهد رفت بلکه به صورت پلکانی کاهش پیدا می کند. عدم تخفیف بیمه شخص ثالث بیمه نامه ایران به صورت جدول زیر می باشد:

سال ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۱۳ ۱۴
تخفیف عم خسارت ۵% ۱۰% ۱۵% ۲۰% ۲۵% ۳۰% ۳۵% ۴۰% ۴۵% ۵۰% ۵۵% ۶۰% ۶۵% ۷۰

 جریمه دیرکرد

به دلیل اینکه خرید بیمه نامه شخص ثالث برای تمامی دارندگان خودرو اجباری است، در صورتی که بیمه گذار بیمه خود را در مدت زمان مشخص شده پرداخت نکند، باید در زمان تمدید بیمه نامه جریمه پرداخت نماید. نحوه محاسبه این جریمه روز شمار می باشد. در جدول زیر حداقل مبلغ قابل پرداخت برای خودروهای سواری به ازای روز شمار برای شما آورده شده است.

حق بیمه، بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۰

هرسال با تعیین مقدار دیه هر انسان که توسط قوه قضاییه محترم  اعلام میشود حق بیمه های شخص ثالث تغییر می یابد و از سوی بیمه مرکزی به شرکتهای بیمه ابلاغ میگردد و شرکتهای بیمه موضف به اجرای آن میباشند. حق بیمه شخص ثالث با توجه به نرخ اعلامی از سوی بیمه مرکزی در تمامی شرکتهای بیمه ای که مجاز به فروش و صدور بیمه نامه شخص ثالث میباشد باید به یک نرخ و قیمت باشد و شرکتهای بیمه نمیتوانند برای جذب بازار و مشتری حق بیمه ای کمتر و یا بیشتر از نرخ مصوبه دریافت نمایند اما بیمه مرکزی برای شرکتهایی که در جذب مشتری نسبت به شرکتهای بزرگ دیگر دچار مشکل هستند این امکان را ایجاد نموده که فقط ۲ درصد تخفیف در حق بیمه های فوق اعمال نمایند و بیمه ایران به دلیل اینکه نسبت به شرکتهای رقیب دارای مزایای زیادی از جمله فراوانی شعب پرداخت خسارت و همچنین شعب و نمایندگیهای بسیار زیادی در سطح کشور (حتی مناطق دور افتاده و شهرهای کوچک) میباشد از ارائه این تخفیف بصورت عمومی خودداری مینماید.

تعهدات بیمه شخص ثالث درسال ۱۴۰۰

تعهدات بیمه شخص ثالث با افزایش مبلغ دیه افزایش می یابد در بیمه شخص ثالث سه  تعهد وجود دارد که مبالغ آن با یکدیگر مرتبت میباشد

۱-تعهد مالی :

در تصادفات اگر به اموال اشخاص (اعم از ماشین، موتور، گارد ریل خیابان و …) خسارت وارد شود از محل تعهدات مالی، خسارت قابل جبران است در بیمه شخص ثالث تعهدات مالی دارای سقف میباشد که در هر سال این مقدار به نسبت دیه تغییر میکند . مقدار تعهدات مالی در بیمه شخص ثالث حداقل ۲٫۵درصد مقدار دیه(دیه ماههای حرام) در همان سال میباشد و حد اکثر آن ۵۰درصد مقدار دیه(دیه ماههای حرام) در همان است. با توجه به مقدار دیه در سال ۱۴۰۰ که مبلغ آن ۶٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال تعیین گردیده است حداقل تعهدات مالی ۱۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و حد اکثر تعهدات مالی ۳٫۲۰۰٫۰۰۰۰٫۰۰۰ ریال میباشد تعهدات مالی ۱۶ میلیونی بصورت اجباری و مازاد بر آن بصورت اخنیاری طبق درخواست بیمه گزاران عزیز قابل ارائه میباشد

۲- تعهدات جانی :

در تصادفاتی که منجربه جرح و یا نقص عضو و یا فوت  میشود خسارت وارده به افراد از محل خسارتهای جانی قابل پرداخت میباشد. تعهدات جانی در بیمه شخص ثالث به میزان یک دیه مرد مسلمان در ماههای حرام میباشد که توسط قوه قضاییه در ابتدای هر سال اعلام میگردد و در سال ۱۴۰۰ مبلغ دیه در ماههای عادی ۴٫۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال و در ماهای حرام(رجب، ذی القعده، ذی الحجه، محرم ) که یک سوم دیه ماههای عادی به آن اضافه میگردد بمبلغ ۶٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال از سوی قوه قضاییه اعلام گردیده است. مقدار تعهدات جانی در بیمه شخص ثالث ثابت بوده و امکان کاهش یا افزایش آن وجود ندارد. در بیمه شخص ثالث خسارت جانی وارده به افراد اعم از زن و مرد تفاوتی ندارد و مقدار دیه برای خانها و آقایان به یک میزان محاسبه میگردد. 

کلیه افراد اعم از عابرین، موتورسواران، سرنشینان وسیله نقلیه  مقابل و سرنشینان خودروی مقصر حادثه (بغیر از راننده مسبب حادثه )که در حوادث و تصادفات آسیب میبینند تحت پوشش بیمه نامه شخص ثالث  میباشند که کلیه خسارات وارده اعم از دیه فوت دیه نقص عضو و دیه جراحات قابل پرداخت میباشد و کلیه هزینه های پزشکی احتمالی بصورت رایگان به شرط آنکه مصدومین تصادف توسط اورژانس به بیمارستان منتقل گردند قابل جبران میباشد.

بیمه نامه های شخص ثالثی که در سال گذشته صادر گردیده و در سال جدید نیز دارای اعتبار میباشند، تعهدات جانی به میزان دیه سال گذشته در بیمه نامه  درج گردیده که طبق قانون مصوبه این بیمه نامه ها نیاز به افزایش نعهدات جانی و رساندن تعهدات بیمه نامه خود به مبلغ دیه سال جدید را ندارند و تعهدات بیمه نامه بصورت اتوماتیک افزایش داده میشود و بیمه گزاران محترم نیار به مراجعه و اخذ الحاقیه افزایش تعهدات را ندارند.

۳- تعهدات حوادث راننده :

در تصادفات اگر راننده مسبب حادثه (راننده مقصر) آسیب ببینید نیز از محل تعهدات حوادث راننده تحت پوشش بیمه ای قرار میگیرد و غرامت فوت و یا نقص عضو به ایشان تعلق میگیرد مقدار تعهدات حوادث راننده مسبب حادثه در بیمه نامه شخص ثالث به میزان یک دیه مرد مسلمان در ماههای عادی میباشد که این مقدار در بیمه شخص ثالث نیز همانند تعهدات جانی ثابت بوده و مقدار آن را نمیتوان کاهش یا افزایش داد و مبلغ  تعهد حوادث راننده در سال ۱۴۰۰ به میزان ۴٫۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال میباشد.

 

در اینجا جدول حق بیمه شخص ثالث برخی از وسایل نقلیه ای که بیشتر مورد استفاده میباشد را با حداقل تعهدات  در اختیار بیمه گزاران محترم قرار میدهیم

تعهدات مالی: ۱۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال         تعهدات جانی: ۶٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال         تعهدات حواث راننده : ۴٫۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال

 

 

حق بیمه شخص ثالث انواع موتور سیکلت در سال ۱۴۰۰ (به ریال)

 

موتور ۱ سیلندر  موتور ۲ سیلندر به بالا موتور سه چرخ 
حق بیمه پایه ۸,۳۴۰,۰۰۰ ۸,۹۷۰,۰۰۰ ۹,۵۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۵ % ۷,۹۲۰,۰۰۰ ۸,۵۳۰,۰۰۰ ۹,۰۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۱۰ % ۷,۵۱۰,۰۰۰ ۸,۰۸۰,۰۰۰ ۸,۵۵۰,۰۰۰
با تخفیف  ۱۵ % ۷,۰۹۰,۰۰۰ ۷,۶۳۰,۰۰۰ ۸,۰۸۰,۰۰۰
با تخفیف  ۲۰ % ۶,۶۷۰,۰۰۰ ۷,۱۸۰,۰۰۰ ۷,۶۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۲۵ % ۶,۲۶۰,۰۰۰ ۶,۷۳۰,۰۰۰ ۷,۱۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۳۰ % ۵,۸۴۰,۰۰۰ ۶,۲۸۰,۰۰۰ ۶,۶۵۰,۰۰۰
با تخفیف  ۳۵ % ۵,۴۲۰,۰۰۰ ۵,۸۳۰,۰۰۰ ۶,۱۸۰,۰۰۰
با تخفیف  ۴۰ % ۵,۰۰۰,۰۰۰ ۵,۳۸۰,۰۰۰ ۵,۷۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۴۵ % ۴,۵۹۰,۰۰۰ ۴,۹۳۰,۰۰۰ ۵,۲۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۵۰ % ۴,۱۷۰,۰۰۰ ۴,۴۹۰,۰۰۰ ۴,۷۵۰,۰۰۰
با تخفیف  ۵۵ % ۳,۷۵۰,۰۰۰ ۴,۰۴۰,۰۰۰ ۴,۲۸۰,۰۰۰
با تخفیف  ۶۰ % ۳,۳۴۰,۰۰۰ ۳,۵۹۰,۰۰۰ ۳,۸۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۶۵ % ۲,۹۲۰,۰۰۰ ۳,۱۴۰,۰۰۰ ۳,۳۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۷۰ % ۲,۵۰۰,۰۰۰ ۲,۶۹۰,۰۰۰ ۲,۸۵۰,۰۰۰
جریمه دیرکرد روزانه  ۱۶,۱۰۰ ۱۷,۷۰۰ ۱۸,۱۰۰
جریمه دیر کرد سالانه   ۵,۸۸۰,۰۰۰ ۶,۴۶۰,۰۰۰ ۶,۶۰۰,۰۰۰

حق بیمه شخص ثالث موتور سال ۱۴۰۰ (pdf)

حق بیمه شخص ثالث انواع سواری در سال ۱۴۰۰ (به ریال)

انواع سواری کمتر از ۴ سیلندر مانند دوو ماتیز، ام وی ام ۱۱۰ ۳ سیلندر، ژیان و…

انواع سواری ۴ سیلندر کم قدرت شامل پیکان، پراید، رنو۵، هیلمن، سپند، پی کی 

انواع سواری ۴ سیلندر پر قدرت مانند انواع پژو، سمند، بنز، بی آم دبلیو، تویوتا و…

انواع سواری ۶ سیلندر و بالاتر مانند آذرا، ماکسیما، لندکروز، کادیلاک، شورولت، و…

سواری کمتر از ۴ سیلندر / سواری ۴ سیلندر کم قدرت  / سواری ۴ سیلند پر قدرت  سواری ۶ سیلندر و به بالا  /
حق بیمه پایه ۲۴,۷۸۰,۰۰۰ ۲۸,۶۷۰,۰۰۰ ۳۳,۰۶۰,۰۰۰ ۳۶,۵۶۰,۰۰۰
با تخفیف   ۵ % ۲۳,۵۴۰,۰۰۰ ۲۷,۲۴۰,۰۰۰ ۳۱,۴۱۰,۰۰۰ ۳۴,۷۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۱۰ % ۲۲,۳۰۰,۰۰۰ ۲۵,۸۰۰,۰۰۰ ۲۹,۷۵۰,۰۰۰ ۳۲,۹۱۰,۰۰۰
با تخفیف  ۱۵ % ۲۱,۰۶۰,۰۰۰ ۲۴,۳۷۰,۰۰۰ ۲۸,۱۰۰,۰۰۰ ۳۱,۰۸۰,۰۰۰
با تخفیف  ۲۰ % ۱۹,۸۲۰,۰۰۰۰ ۲۲,۹۴۰,۰۰۰ ۲۶,۴۵۰,۰۰۰ ۲۹,۲۵۰,۰۰۰
با تخفیف  ۲۵ % ۱۸,۵۹۰,۰۰۰ ۲۱,۱۵۰,۰۰۰ ۲۴,۸۰۰,۰۰۰ ۲۷,۴۲۰,۰۰۰
با تخفیف  ۳۰ % ۱۷,۳۵۰,۰۰۰ ۲۰,۰۷۰,۰۰۰ ۲۳,۱۴۰,۰۰۰ ۲۵,۵۹۰,۰۰۰
با تخفیف  ۳۵ % ۱۶,۱۱۰,۰۰۰ ۱۸,۶۴۰,۰۰۰ ۲۱,۴۹۰,۰۰۰ ۲۳,۷۷۰,۰۰۰
با تخفیف  ۴۰ % ۱۴,۸۷۰,۰۰۰ ۱۷,۲۰۰,۰۰۰ ۱۹,۸۴۰,۰۰۰ ۲۱,۹۴۰,۰۰۰
با تخفیف  ۴۵ % ۱۳,۶۳۰,۰۰۰ ۱۵,۷۷۰,۰۰۰ ۱۸,۱۸۰,۰۰۰ ۲۰,۱۱۰,۰۰۰
با تخفیف  ۵۰ % ۱۲,۳۹۰,۰۰۰ ۱۴,۳۴۰,۰۰۰ ۱۶,۵۳۰,۰۰۰ ۱۸,۲۸۰,۰۰۰
با تخفیف  ۵۵ % ۱۱,۱۵۰,۰۰۰ ۱۲,۹۰۰,۰۰۰ ۱۴,۸۸۰,۰۰۰ ۱۶,۴۵۰,۰۰۰
با تخفیف  ۶۰ % ۹,۹۱۰,۰۰۰ ۱۱,۴۷۰,۰۰۰ ۱۳,۲۲۰,۰۰۰ ۱۴,۶۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۶۵ % ۸,۶۷۰,۰۰۰ ۱۰,۰۳۰,۰۰۰ ۱۱,۵۷۰,۰۰۰ ۱۲,۸۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۷۰ % ۷,۴۳۰,۰۰۰ ۸,۶۰۰,۰۰۰ ۹,۹۲۰,۰۰۰ ۱۰,۹۷۰,۰۰۰
جریمه دیرکرد روزانه  ۵۳,۱۰۰ ۶۲,۹۰۰ ۵۳,۹۰۰ ۸۲,۷۰۰
جریمه دیر کرد سالانه ۱۹,۳۸۰,۰۰۰ ۲۲,۹۷۰,۰۰۰ ۲۶,۹۷۰,۰۰۰ ۳۰,۱۹۰,۰۰۰

حق بیمه شخص ثالث انواع سواری سال ۱۴۰۰  (PDF)

 

حق بیمه شخص ثالث وانت سال ۱۴۰۰ (PDF)

 

حق بیمه شخص ثالث کامیون سال ۱۴۰۰  (PDF)

 

خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران

با پیشرفت های اخیر در حوزه علم و فناوری، امروزه در صورت دسترسی به اینترنت می توانید بیشتر کارهای خود را در کمترین زمان ممکن انجام دهید. کافی است که اطلاعات خودرو خود را وارد کنید و بیمه نامه شخص ثالث را خریداری کنید. خرید اینترنتی بیمه شخص ثالث ایران از مزیت های بالایی برخوردار است، از جمله این مزیته ها می توان به امکان مقایسه کامل و دقیق اطلاعات شرکت های بیمه، قدرت انتخاب بالا در میان بیمه های مختلف، صرفه جویی در زمان و هزینه و سایر موارد دیگر اشاره کرد.

جهت خرید بیمه نامه بصورت آنلاین و غیر حضوری کافیست عکس بیمه نامه و کارت وسیله نقلیه خود را به شماره ۰۹۳۸۴۳۱۴۳۴۷ واتساپ نمایید و یا با شماره های ۸۶۰۴۳۳۰۴ – ۸۸۷۳۸۰۱۵ – ۳۳۷۰۸۲۸۱ – ۳۳۷۰۹۶۲۲ تماس حاصل فرمایید و بیمه نامه شما صادر و فایل pdf بیمه نامه(باتوجه به حذف فیزیک بیمه نامه) به واتساپ شما ارسال میگردد و امکان پرینت بر روی برگه عادی را دارا میباشد.

 

در این مقاله اطلاعات کاملی را در خصوصی بیمه شخص ثالث بیمه ایران در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که این اطلاعات برای شما مفید واقع شده باشد.نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور