بیمه عمر و تامین اجتماعی؛ مزایا و تفاوت‌ها

حتما شما هم هنگام خرید بیمه عمر و تامین اجتماعی دچار شک شده اید. انتخاب این که کدام یک از این بیمه نامه‌ها با توجه به شرایط موجود در جامعه برای پس انداز مناسب تر است. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا تمامی نکات این دو بیمه نامه را با هم بررسی و مقایسه کنیم.

بیمه عمر ایران

بیمه عمر

بیمه عمر که با نام بیمه زندگی نیز شناخته می‌‌شود، یکی از زیر مجموعه‌های بیمه اشخاص است. این بیمه نامه که روش خوبی برای سرمایه گذاری بلند مدت به شمار می‌‌آید، انواع مختلفی دارد که از انواع می‌‌توان به بیمه عمر گروهی، آتیه کودکان، عمر و پس انداز، مستمری و بازنشستگی اشاره کرد.

مزایای بیمه عمر

بیمه عمر با پوشش‌های گسترده ای که دارد در هنگام بروز خسارت مزایای زیادی دارد. از دیگر مزایای این بیمه نامه می‌‌تواند به گرداندن چرخ اقتصاد کشور اشاره کرد. هر فردی که بیمه عمر داشته باشد، به صورت ماهانه و یا سالانه مبلغی را به عنوان حق بیمه به شرکت بیمه ای می‌‌دهد. شرکت بیمه با این سرمایه‌ها در صنایع مختلف سرمایه گذاری می‌‌کند و سود قابل توجهی از این سرمایه گذاری‌ها به بیمه گزار می‌‌دهد.

در بیمه عمر شما بدون ضامن و وثیقه وام می‌‌گیرید. ممکن است در بازه ای از زمان شما به پول نیاز داشته باشید و نخواهید بیمه عمر خود را فسخ کنید. در این صورت شما می‌‌تواند از بیمه عمر وام بگیرید.

بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی

بعد از تصویب قوانین ابتدایی کار، به مرور قوانین بیشتری در راستای حمایت از حقوق کارگران و خانواده‌های آن به تصیب رسید که در نهایت سازمانی با عنوان سازمان تامین اجتماعی تشکیل شد. بیمه تامین اجتماعی به صورت کلی بیمه ای است که تضمین کننده حقوق بیمه گذار است و با ارائه مستمری بعد از بازنشستگی و همچنین خدمات درمانی از خقو بیمه شده مطابق قانون حمایت می‌‌کند.

مزایای بیمه تامین اجتماعی

از مزایای این بیمه نامه می‌‌توان به امکان استفاده از دفترچه درمانی، بازنشستگی و دریافت مستمری، کمک بلاعوض در ازدواج و بیمه بیکاری و پرداخت حقوق در ایام بیکاری اشاره کرد.

تفاوت‌های بیمه تامین اجتماعی و بیمه عمر

  • بیمه تامین اجتماعی صرفا ماهیتی اجتماعی دارد ولی بیمه عمر را می‌‌توان به عنوان مکمل بیمه تامین اجتماعی در نظر گرفت.
  • بیمه تامین اجتماعی محدودیت سنی دارد اما نوزاد تازه به دنیا آمده نیز می‌‌تواند بیمه عمر شود.
  • بیمه عمر این امکان را بیمه شونده می‌‌دهد تا میزان حق بیمه و نحوه پرداخت آن را با نظر خود مشخص و انتخاب کند.
  • در بیمه تامین اجتماعی شما با داشتن دفترچه درمانی، هزینه بیماری‌های عادی را دریافت می‌‌کنید ولی در بیمه عمر هزینه بیماری‌های خاص (سکته، جراحی، پیوند و انواع سرطان) تحت پوشش قرار می‌‌گیرد.
  • در بیمه عمر حق بیمه پرداختی شما شامل سود می‌‌شود ولی در بیمه تامین اجتماعی این ویژگی وجود ندارد
  • در هر زمانی در بیمه عمر شما می‌‌توانید خود را بازخرید کنید. به این معنا که بعد از ۱۰ سال میتوانید حق بیمه‌های پرداختی خود به همراه سود آن‌ها دریافت کنید. ولی این امکان در بیمه تامین اجتماعی تا قبل از ۳۰ سالگی وجود ندارد.
  • در بیمه عمر می‌‌توانید بعد از یک سال بدون وثیقه و ضامن و تا ۹۰ درصد اندوخته وام دریافت کنید. ولی امکان وام گرفتن در بیمه تامین اجتماعی وجود ندارد.
  • در بیمه عمر انتخاب ذی نفعان بر عهده خود شخص است ولی در بیمه تامین اجتماعی سرمایه به وارث تعلق می‌‌گیرد.
  • در صورت فوت فرد، بیمه تامین اجتماعی مبلغ ناچیزی به خانواده شخص تعلق می‌‌گیرد در صورتی که در بیمه عمر حتی اگر یک قصد پرداخت شده باشد، اگر فوت بر اثر حادثه باشد، تا ۳ برابر سرمایه فوت به بازماندگان پرداخت می‌‌شود.

تا اینجا بیمه عمر و تامین اجتماعی را معرفی کردیم و با مزایا و تفاوت‌های آن‌ها آشنا شدیم. اینکه کدام بیمه نامه را انتخاب کنید بر عهده شماست.

کارشناسان ما می‌‌توانند با توجه به شرایط شما، شما را در راستای انتخاب بهتر انواع بیمه نامه راهنمایی کنند.
با ما تماس بگیرید.

 

 

 نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور