از بیمه مسئولیت پزشکان چه می‌دانید؟

اگر مسئولیت سنگین پزشکی را بر عهده دارید، برای داشتن امنیت شغلی و کاهش استرس‌‌، بیمه‌ مسئولیت حرفه‌ای پزشکان بیمه ایران را به شما توصیه می‌کنیم. اگر می‌خواهید که درباره‌ی بیمه‌ مسئولیت پزشکان بیمه ایران بیشتر بدانید، خواندن ادامه‌ی این مطلب را به شما توصیه می‌کنیم.

بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

از آنجایی‌ که سلامتی انسان‌ها بسیار اهمیت دارد و شغل پزشکی به‌طور مستقیم با جان انسان‌ها سروکار دارد، هر اشتباه و خطای پزشکی مانند دستور غلط برای مداوا، تجویز داروی اشتباه، تشخیص نادرست بیماری، انجام عمل‌های ناموفق، درمان اشتباه بیمار و … صدمات جبران‌ناپذیری را به دنبال دارد؛ بنابراین پزشک در برابر آسیب پیش‌آمده مسئول است و باید خسارت پیش‌آمده را جبران کند. در چنین شرایطی بیمه‌ی مسئولیت پزشکان به کمک پزشکان آمده است. به کمک بیمه‌ مسئولیت پزشکان بیمه ایران می‌توانید هر مسئولیتی که طبق قانون بر عهده‌ی شماست را به شرکت بیمه مذکور منتقل کنید. در چنین شرایطی بیمه‌گر موظف است تا پاسخگوی تمامی حوادث و اتفاقاتی که در طول بیمه‌نامه رخ‌داده باشد و مسئولیت شما را در برابر بیمارتان بر عهده بگیرد.

بیمه‌ی مسئولیت پزشکان شامل چه مواردی است؟

بیمه‌ی مسئولیت پزشکی، شامل بیمارانی می‌شود که به علت خطا، اشتباه، غفلت و یا قصور پزشکی دچار صدمات جسمانی و روانی و یا فوت شده‌اند. در این صورت بیمه‌نامه متعهد است تا خسارات مربوط به مواردی نظیر دیه‌ فوت، دیه نقص عضو و هزینه‌های پزشکی صدمات جسمی و روانی بیمار را در صورت رأی مراجع ذیصلاح پرداخت نماید.

به‌عنوان‌مثال در صورت فوت بیمار، ورثه‌ی بیمار می‌توانند مبلغ دیه را مطابق ماه‌های عادی و ماه‌های حرام دریافت نمایند. همچنین در صورت نقص عضو بیمار، بیمه مسئولیت پزشکان می‌تواند، هزینه‌ی خسارت را به فرد بیمار پرداخت کند. مقدار خسارت پرداخت‌شده از طرف بیمه، بستگی به سقف تعهد این خسارت توسط پزشک بیمه‌گذار دارد.

تعهدات خارج از بیمه مسئولیت پزشکان چیست؟

درصورتی‌ که یکی از شرایط گفته‌ شده در زیر رخ دهد، بیمه‌ هیچ تعهدی در مقابل پزشک نداشته و تمامی مسئولیت آن بر عهده‌ی شخص پزشک می‌باشد و پزشک موظف است تا دیه‌ی بیمار را شخصاً و به‌طور کامل پرداخت نماید. این شرایط شامل یکی از موارد زیر می‌باشد:

اقدامات خارج از تخصص:

درصورتی‌ که پزشک کاری خارج از تخصص و یا وظیفه‌ی شغلی خود انجام داده و باعث فوت یا صدمه و … بیمار شود، بیمه مسئولیت پزشکی، هیچ مسئولیتی را در این موقعیت قبول نمی‌کند. مگر اینکه بیمار، نیاز فوری به پزشک داشته و متخصص مربوطه در دسترس نبوده است؛ درنتیجه پزشک مجبور به درمان بیمار شده بود. البته صحت این امر نیز باید به تشخیص مراجع ذیصلاح برسد تا بیمه‌ی مسئولیت پزشکی، هزینه‌ی خسارت را بر عهده بگیرد.

مصرف مواد مخدر و روان‌گردان‌ها:

اگر مصرف مواد مخدر، الکل، داروی خواب‌آور و … تمرکز و هوشیاری پزشک را تحت تأثیر قرار دهد و باعث بروز صدماتی به بیمار شود، بیمه مسئولیت پزشکی، هیچ مسئولیتی را قبول نخواهد کرد.

اقدامات غیرقانونی:

اگر پزشکی خلاف قوانین و مقررات جاری کشور، امور درمانی بیمار را انجام دهد و منجر به بروز صدماتی به بیمار شود، در چنین شرایطی بیمه مسئولیت پزشکی شامل حال این شرایط نخواهد شد. به‌عنوان‌مثال پزشکی برخلاف قانون، سقط‌جنین را انجام دهد و این کار باعث وارد آمدن صدمات به مادر شود.

تشعشات هسته‌ای:

اگر تشعشات یونیزه، هسته‌ای یا پرتوهای انرژی، جزو روند درمانی بیمار نباشد و صدماتی به بیمار وارد شود، بیمه هیچ مسئولیتی در قبال این خسارت ندارد.

 

بیهوشی خارج از محیط بیمارستان:

هرگونه بیهوشی عمومی که در خارج از محیط بیمارستان اتفاق بیفتد، بیمه هیچ مسئولیتی در قبال این اتفاق ندارد.

عدم‌النفع بیمار:

درصورتی‌که پزشک، بیماری را معالجه کند و به‌واسطه این درمان، موقعیت شغلی خود را از دست بدهد، بیمه مسئولیت پزشکان شامل حال این شرایط نخواهد شد.

اقوام درجه‌یک:

درصورتی‌که پزشک، اقوام درجه‌ یک سببی و نسبی خود را مورد معالجه یا عمل جراحی قرار دهد و در اثر آن دچار صدماتی شوند، خسارت وارده خارج از تعهد بیمه مسئولیت پزشکان می‌باشد.

جراحی‌های زیبایی:

معالجه و عمل‌های جراحی شامل بیمه‌ی مسئولیت پزشکان نمی‌شود.

خرید بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ایران

برای خرید بیمه، ابتدا باید به یکی از شعب نمایندگی بیمه ایران مراجعه کرده و بعد از ارائه پروانه نظام پزشکی، فرم مربوط به بیمه‌ی مسئولیت پزشکی را پر نمایید. اطلاعات این فرم شامل تخصص پزشک، سقف پوشش درخواستی برای بیمه، سابقه اشتباه و تخلف و … می‎باشد. با استفاده از این اطلاعات بیمه ‌گر حق بیمه مسئولیت پزشکی شما را محاسبه می‌کند.

سخن نهایی

در تمامی مشاغل، خطا و اشتباه وجود دارد و مسئولیت پزشکی هم از این قاعده مستثنا نیست. البته این موضوع به معنی عدم مهارت پزشکان نیست. از همین رو بیمه‌ مسئولیت پزشکی بیمه ایران درکنار پزشکان آمد تا مسئولیت پزشک را در زمان خسارت به عهده بگیرد. در صورت داشتن هرگونه سؤال و یا نظری در رابطه با بیمه مسئولیت پزشکان بیمه ابران با ما در تماس باشید. کارشناسان بیمه ناب پاسخگو و راهنمای شما بیمه گذاران عزیز خواهند بود.نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور