بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور سیکلت

بیمه موتور سیکلت چیست؟  بیمه موتور سیکلت چند نوع دارد و چه عواملی بر روی نرخ قیمت بیمه موتور سیکلت تاثیر گذار هستند؟ خواندن این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا پاسخ سوالات خود را پیدا کنید.

موتورسیکلت از جمله وسایل نقلیه ای است که همواره در معرض خطر بوده و هست، به همین دلیل باید دارای بیمه نامه اجباری باشد تا در هنگام وقوع هرگونه حادثه ای برای جبران خسارات از آن استفاده کرد. اما بیمه موتورسیکلت چند نوع است و چه شرایطی برای دریافت این نوع بیمه وجود دارد؟ قیمت و نرخ بیمه موتور سیکلت چقدر بوده و چه عواملی بر روی نرخ آن تاثیر می گذارد؟

در این مقاله قصد داریم به پاسخ این سوالات بپردازیم. پس به شما پیشنهاد می کنیم که به خواندن این مقاله ادامه دهید تا پاسخ سوالات خود را پیدا کنید اطلاعات لازم را در خصوص بیمه موتور سیکلت به دست آورید.

بیمه موتور سیکلت , خرید بیمه موتور سیکلت , استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

انواع بیمه موتورسیکلت

بیمه موتورسیکلت نیز مانند بیمه خودرو دارای دو نوع است که در ادامه با هر دو نوع بیشتر آشنا خواهید شد.

بیمه بدنه موتور سیکلت

بیمه بدنه موتورسیکلت با بیمه خودرو تفاوت هایی را دارد و برخی از مواردی را که بیمه خودرو پوشش می دهد در این نوع بیمه ارائه نمی شود. به طور کلی بیمه بدنه موتورسیکلت موارد زیر را پوشش می دهد:

۱-‌ تصادف یا برخورد موتور با هر چیزی که متحرک یا ثابت باشد و منجر به ایجاد خسارت در این وسیله نقلیه شود.

۲- آتش سوزی، صاعقه یا انفجار موتورسیکلت

البته قابل ذکر است که شرکتهای بیمه بدلیل ریسک بالا  از صدور بیمه نامه بدنه برای موتور سیکلتهای عمومی و شخصی امتناع می ورزند. 

بیمه شخص ثالث موتورسیکلت

بیمه شخص ثالث برخلاف بیمه بدنه موتورسیکلت دارای طرفداران زیادی است و بیشتر افراد ترجیح می دهند این بیمه را خریداری کنند.

از جمله خساراتی که این بیمه نامه تحت پوشش خود قرار می دهد شامل:

۱- خسارت جانی به شخص ثالث

۲- خسارت مالی به شخص ثالث

۳- خسارت جانی به راننده مقصر

۴-خسارت جانی به ترک نشین (موتورهایی که مجاز به سوار کردن ترک نشین میباشد.)

 بیمه موتور سیکلت , خرید بیمه موتور سیکلت , استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

قیمت و نرخ بیمه موتورسیکلت

قیمت و نرخ بیمه موتورسیکلت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در ادامه شما را با برخی از این موارد آشنا خواهیم ساخت.

 

حق بیمه انواع موتور سیکلت در سال ۱۴۰۰ (به ریال)

با تعهدات خسارت مالی ۱۶۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال و تعهدات جانی(دیه) ۶٫۴۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال و تعدات حوادث راننده ۴٫۸۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ریال

 

موتور ۱ سیلندر  موتور ۲ سیلندر به بالا موتور سه چرخ 
حق بیمه پایه ۸,۳۴۰,۰۰۰ ۸,۹۷۰,۰۰۰ ۹,۵۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۵ % ۷,۹۲۰,۰۰۰ ۸,۵۳۰,۰۰۰ ۹,۰۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۱۰ % ۷,۵۱۰,۰۰۰ ۸,۰۸۰,۰۰۰ ۸,۵۵۰,۰۰۰
با تخفیف  ۱۵ % ۷,۰۹۰,۰۰۰ ۷,۶۳۰,۰۰۰ ۸,۰۸۰,۰۰۰
با تخفیف  ۲۰ % ۶,۶۷۰,۰۰۰ ۷,۱۸۰,۰۰۰ ۷,۶۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۲۵ % ۶,۲۶۰,۰۰۰ ۶,۷۳۰,۰۰۰ ۷,۱۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۳۰ % ۵,۸۴۰,۰۰۰ ۶,۲۸۰,۰۰۰ ۶,۶۵۰,۰۰۰
با تخفیف  ۳۵ % ۵,۴۲۰,۰۰۰ ۵,۸۳۰,۰۰۰ ۶,۱۸۰,۰۰۰
با تخفیف  ۴۰ % ۵,۰۰۰,۰۰۰ ۵,۳۸۰,۰۰۰ ۵,۷۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۴۵ % ۴,۵۹۰,۰۰۰ ۴,۹۳۰,۰۰۰ ۵,۲۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۵۰ % ۴,۱۷۰,۰۰۰ ۴,۴۹۰,۰۰۰ ۴,۷۵۰,۰۰۰
با تخفیف  ۵۵ % ۳,۷۵۰,۰۰۰ ۴,۰۴۰,۰۰۰ ۴,۲۸۰,۰۰۰
با تخفیف  ۶۰ % ۳,۳۴۰,۰۰۰ ۳,۵۹۰,۰۰۰ ۳,۸۰۰,۰۰۰
با تخفیف  ۶۵ % ۲,۹۲۰,۰۰۰ ۳,۱۴۰,۰۰۰ ۳,۳۳۰,۰۰۰
با تخفیف  ۷۰ % ۲,۵۰۰,۰۰۰ ۲,۶۹۰,۰۰۰ ۲,۸۵۰,۰۰۰
جریمه دیرکرد روزانه  ۱۶,۱۰۰ ۱۷,۷۰۰ ۱۸,۱۰۰
جریمه دیرکرد سالانه
۵,۸۸۰,۰۰۰ ۶,۴۶۰,۰۰۰ ۶,۶۰۰,۰۰۰

حق بیمه شخص ثالث موتور سال ۱۴۰۰ (PDF)

سال تولید موتور سیکلت

سال تولید موتور سیکلت از جمله عوامل اصلی است که بر روی نرخ و قیمت بیمه موتورسیکلت تاثیر می گذارد. زیرا هر چه موتور  نو تر و جدید تر باشد ریسک آن کمتر است. در نتیجه قیمت بیمه موتورسیکلت کمتر خواهد بود. موتور سیکلتهایی که سن آنها از ۱۵ سال می گذرد به ازای هر سال بیش از ۱۵ سال ۲درصد باید حق بیمه اضافی پرداخت نمایند و حد اکثر تا ۲۰ درصد این اضافه نرخ افزایش می یابد. این افزایش نرخ بدلیل فرسوده شدن موتور و عدم کارایی بعضی از قطعات فرسوده موتور در زمان مناسب میباشد وهمچنین موتور سیکلتهای صفر کیلومتر با ۵ درصد تخفیف میتوانند اولین بیمه شخص ثالث خود را دریافت نمایند.

نوع موتورسیکلت

از دیگر فاکتورهای اساسی که در قیمت بیمه موتورسیکلت تاثیرگذار است، نوع موتور می باشد. موتورسیکلت ها در حالت کلی به سه دسته دو چرخ، سه چرخ و برقی تقسیم می شوند. قابل ذکر است که بیمه موتورسیکلت سه چرخ از دو چرخ بیشتر می باشد.

تعداد سیلندر

تعداد سیلندرهای نیز بر روی قیمت بیمه موتور سیکلت تاثیر می گذارند. هرچه تعداد سیلندهای موتور بیشتر باشد موتور قوی تر بوده در نتیجه قیمت بیمه آن نیز بیشتر خواهد بود و بطور کلی حق بیمه موتور به ۲ بخش تک سیلندر و ۲ سیلندر به بالا تقسیم بندی میشود.

نوع و ساختار موتور

از دیگر عواملی که بر روی نرخ بیمه موتور سیکلت تاثیر گذار هستند، نوع و ساختار موتور می باشد. بسته به این که موتور برقی یا دنده ای باشد قیمت بیمه موتور متفاوت است. در حقیقت هر چه موتور قوی تر باشد نرخ بیمه آن نیز بالاتر خواهد بود.

نکته:

توجه داشته باشید که از دیگر عواملی که بر روی نرخ و قیمت بیمه موتورسیکلت تاثیر می گذار کاربری موتور سیکلت می باشد. از جمله نمونه های کاربری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شخصی
 • اداری
 • آتش نشانی
 • دولتی
 • مسابقات، رالی، نمایشی
 • بارکش
 • و سایر موارد دیگر

بیمه موتور سیکلت , خرید بیمه موتور سیکلت , استعلام قیمت بیمه موتور سیکلت

تخفیف بیمه موتورسیکلت

از جمله عواملی که منجر به کاهش قیمت حق بیمه موتور سیکلت می شود شامل، نرخ پایه بیمه موتورسیکلت، پوشش انتخابی و تخفیف عدم خسارت برای موتورسیکلت هایی است که بیمه داشتند اما از آن استفاده نکرده اند، می باشد. در حقیقت نحوه تخفیف عدم خسارت بر حق بیمه موتورسیکلت برای هر سال  ۵ درصد  می باشد. برای مثال سال اول بیمه نامه ۵ درصد، دوم ۱۰ درصد، سوم ۱۵ درصد به همین ترتیب افزایش می یابد و حداکثر تخفیفهای عدم خسارت ۷۰درصد میباشد که در سال ۱۴ عدم خسارت به بیمه گذار تعلق میگیرد.

موتور سیکلتهایی که صفر کیلومتر بوده و تازه از کمپانی ترخیص شده باشند نیز ۵ درضد تخفیف صفرکیلومتر به آنها تعلق میگیرد.

مدت اعتبار بیمه نامه موتورسیکلت

اغلب مدت بیمه نامه موتورسیکلت یک ساله می باشد، اما به صورت کوتاه مدت مانند ۲ ماهه، ۴ماهه و ۶ ماهه  نیز صادر می شود. در حقیقت بیمه موتورسیکلت از روزی که  بیمه نامه خریداری می شود به مدتی که بیمه گذار درخواست داشته دارای اعتبار است بیمه موتور نیز مانند بیمه ماشین در صورت عدم تمدید یا دیر کرد دارای جریمه دیر کرد میباشد که بصورت روزانه و حد اکثر به مدت یک سال اخد میگردد.

جریمه دیرکرد موتورسیکلت از دیگر عواملی است که بر روی قیمت بیمه نامه تاثیر می گذارد. توجه داشته باشید در صورتی که تاریخ بیمه موتور سیکلت گذشته باشد و بخواهید آن را تمدید کنید باید هزینه ای را بابت دیرکرد خرید بیمه نیز پرداخت نمایید. پس حتما به تاریخ سررسید بیمه خود دقت داشته باشید تا مجبور به پرداخت هزینه اضافی بابت دیرکرد موتور نباشید.

دیرکرد بیمه موتورسیکلت چه عواقبی را در پی دارد

دیرکرد بیمه موتور سیکلت علاوه بر اینکه باعث پرداخت هزینه اضافه در هنگام تمدید مجدد بیمه می شود، عواقبی را هم به دنبال خواهد داشت که در ادامه شما را با برخی از آن ها آشنا می سازیم:

 • ارائه خدمات به موتورسیکلت هایی که فاقد بیمه باشند صورت نمی گیرد.
 • تمامی موتورسیکلت هایی که دارای بیمه نامه نباشند در سراسر کشور توقیف خواهند شد و نقل و انتقال آن ها غیر ممکن خواهد بود.
 • بیمه شخص ثالث برای کلیه موتورسیکلت های اجباری است و در صورت نداشتن  این نوع بیمه، موتور متوقف خواهد شد.
 • امکان خرید و فروش موتورسیکلت هایی که دارای بیمه نامه نیستند وجود ندارد.


نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور