تاریخچه بیمه ایران

تاریخچه بیمه در ایران

فعالیت بیمه ای در ایران از سال ۱۲۸۹ و با وارد شدن دو شرکت بیمه روسی وارد ایران آغاز شد. در آبان ماه سال ۱۳۱۰ که شرکت‌های بیمه ای خارجی فعالیت خود را در ایران گسترده تر کردند، ضرورت تشکیل یک شرکت بیمه داخلی حس شد. ایده اولیه تشکیل شرکت بیمه داخلی توسط الکساندر آقایان، که سابقه کار در شرکت بیمه روسی در ایران را داشت مطرح شد. سپس علی اکبر داور وزیر مالی وقت دستور تشکیل شرکت بیمه داخلی صادر شد.

تاریخچه بیمه ایران

در ۱۵ آبان ماه سال ۱۳۱۴ و پس از تلاش و پشتکار وزیر مالی وقت، مرحوم داور، شرکت سهامی بیمه ایران به عنوان اولین شرکت بیمه ایرانی و دولتی و با بودجه دو میلیون تومانی تاسیس شد. این شرکت به عنوان اولین شرکت بیمه ای و بنیانگذار صنعت بیمه در کشور آغاز به کار کرد. بیمه ایران پس از تاسیس و از آذر ماه سال ۱۳۱۴ صدور بیمه نامه را در موضوعات بیمه ای مختلف و در شهر‌های دیگر ایران آغاز کرد. همزمان با این موضوع تعدادی از دانشجویان رشته‌های اقتصادی و تجارت  برای آموختن دروس مربوط به بیمه راهی کشور‌های خارجی شدند. بیمه ایران در همان سال ابتدایی حضورش در صنعت بیمه ۶۲ درصد بازار بیمه کشور را در اختیار گرفت و سهم شرکت‌های بیمه خارجی را به ۳۸ درصد رساند. دو سال بعد از تاسیس بیمه ایران و در سال ۱۳۱۶، قانون بیمه با ۳۶ ماده تدوین و توسط مجلس تصویب گردید. بیمه ایران تا سال‌ها اقدا به صدور بیمه آتش سوزی و حمل و نقل می‌کرد و به تدریج شاخه‌های مختلف بیمه را به فرآیند کاری خود اضافه کرد.

اولین بیمه نامه صادر شده بیمه ایران برای چه زمانی است ؟

در اولین روزی که شرکت بیمه ایران شروع به کار کرد، مرحوم داور خطاب به کارمندان بسیار کم بیمه ایران گفت: “من به این شرکت بیمه تازه تاسیس مثل بانک ملی علاقه دارم. سعی کنید تشکیلات و نظام درست و منظمی داشته باشید و از ابتدا به تاسیس شعبه در خارج از کشور مثل بمبئی و کراچی اقدام کنید. کارمندان تحصیل کرده را جذب کنید و از آن‌ها در موقعیت درست استفاده کنید. به زودی اسم این شرکت در تمام دنیا معروف خواهد شد. بعد این سخنرانی مرحوم داور تقاضا کرد تا منزل خود را توسط شرکت بیمه ایران بیمه کند. به این ترتیب اولین بیمه نامه در این شرکت که بیمه نامه آتش سوزی بود برای منزل مرحوم داور صادر شد.

مکان اولیه شرکت بیمه ایران کجا بود؟

آقای عبدالحمید شمس سرپرست اداه خسارت در ” بیمه ایران چگونه به وجود آمد” در مورد مکان اولیه این شرکت خاطره زیر را تعریف می‌کند:

“در ابتدای ما مکان مشخصی برای کار نداشتیم. در خیابان لاله زار و محل فعلی سینما خورشید در زیرزمین، دو اطاق تاریک و مرطوب تحویل ما گردید که در آنجا مشغول کار شویم.”

در حال حاضر ساختمان مرکزی این شرکت در میدان ونک تهران قرار دارد. این شرکت بیمه ای ۲۰۵ شعبه فعال در ایران و ۱۲ شعبه و نمایندگی در خارج از کشور دارد. بیش از ۳۷۷۰ نماینده حقیقی و ۱۵۶ نماینده حقوقی برای این شرکت فعالیت می‌کنند که منجر به تشکیل بزرگترین شبکه فروش بیمه ای در کشور شده است.

در این مطلب از سایت بیمه ناب شما را با تاریخچه بیمه ایران، اولین و قدیمی ترین شرکت بیمه ای کشور آشنا نمودیم در صورتی که سوالاتی پیرامون خرید بیمه نامه های شرکت بیمه ایران دارید با همکاران ما در واحد فروش بیمه ناب تماس حاصل فرمایید.نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور