تاریخچه بیمه در جهان

از ابتدای خلقت انسان، امنیت و داشتن حس آرامش و اطمینان یکی از نیاز‌های اصلی بشر بوده است و ادمی‌ در هر مرحله از زنگی تلاش کرده است تا پاسخی درست به این نیاز بدهد. امروزه برای رفع این نیاز بیمه به عنوان یکی از خدمات اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیمه

طبق تعریف، بیمه پیمان و قراردادی است که بر پایه آن یک شرکت بیمه‌ای متعهد می‌شود تا در مقدار پولی که فرد یا شرکتی به آن پرداخت می‌کند، زیان وارد شده به بیمه گذار را که در پی رویدادی ناخواسته است جبران کند. شرکت بیمه را بیمه‌گر، فرد یا شرکت بیمه شده بیمه گذار، آنچه که بیمه می‌شود، حق بیمه و پولی که پرداخت می‌شود را حق بیمه می‌گویند.

تاریخچه بیمه

همانطور که گفته شد، در عصور و قرن‌های مختلف همه قوم‌ها و گروه‌ها کوشیده اند تا زیان‌های و خسارت‌هایی که بر اموال و یا بعضا جان‌هایشان وارد می‌شد را کاهش دهند. به عنوان مثال در بین سومری‌ها و بابلی‌ها قرار دادن لوازم گرانبها در پرستشگاه‌ها و پرداخت هزینه‌ای برای نگه داری امری مرسوم به شمار می‌آمده است. که البته ‌این روش نیز روش مناسبی برای حفظ اموال و کم کردن ریسک خسارات نبوده است به دلیل اینکه سارقان گاهی به دزدی از پرستشگاه‌ها می‌پرداختند. بازرگانان چینی، برای پشتیبانی از هم در مقابل خطر نابودی، بارهایشان را در بین چند کشتی پخش می‌کردند  تا در صورت نابود شدن یکی از کشتی‌ها، تمامی اموالشان از بین نرود.

با گذشت زمان و در زمان فینیقی‌ها، آن دسته از افراد که از کشتی برای جابه‌جایی کالا استفاده می‌کردند، بیمه را از مردمان بابلی آموختند و از آن زمان به بیمه کردن اموال خود پرداختند.

همانطور که گفته شد، اولین موضوع بیمه‌ای بیمه باربری و کشتی و اولین تمدنی که از بیمه به شکل رسمی استفاده کرد، فنیقیان می‌باشند.

یونانی‌ها بیمه را از فینیقی‌ها آموختند و ایتالیایی‌ها آن را به انگلیس بردند. سپس در آغاز سده هفدهم، بازرگانان انگلیسی در کافه‌ای جمع شدند و با هم پیمان بستند تا در سود و زیان یک سفر دریایی هم پیمان باشند.

در ایران هم جدای از بیمه دریایی، بیمه‌های دیگری نیز وجود داشته است. به عنوان مثال، در تاریخ ایران باستان، دولت‌های قدیم از خانواده‌هایی که در جشن‌های مختلف هدیه‌ای به ارزش ۱۰ هزار درهم یا بیشتر می‌دادند، در رویداد‌های ناخواسته پشتیبانی می‌کرد.

بیمه‌های نوین

بعد از مدتی که بازرگانان از شکل رسمی بیمه کشتی استفاده کردند، برآن شدند تا در موضوعات دیگر مانند آتش سوزی هم با هم شریک شوند. اولین شرکت بیمه آتش سوزی در سال ۱۶۶۷ و بعد از آتش سوزی بزرگ در لندن شکل گرفت. پیامدهای جنگ جهانی دوم نیز به گسترش صنعت بیمه کمک شایانی کرد. در انگلستان هم قانون بیمه ملی در سال ۱۹۱۱ به تصویب رسید، مطابق این قانون کارگران در برابر بیماری، بیکاری و پیری بیمه می‌شوند.

امروزه بیمه به یکی از بزرگترین صنایع در جهان تبدیل شده است و شرکت‌های بیمه‌ای در زمینه‌های مختلف اقدام به ارائه خدمات بیمه‌ای در شاخه‌های مختلف می‌کنند.

بیمه ایران نیز به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین شرکت بیمه‌ای در ایران، در صنعت بیمه کشور مشغول به کار است.نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور