راهنمای دریافت خسارت بیمه بدنه بیمه ایران

خسارت بیمه بدنه , دریافت خسارت بیمه بدنه ایران , دریافت خساریت بیمه بدنه بیمه ایران , راهنمای دریافت خسارت بیمه بدنه

یکی از دغدغه هایی که صاحبان وسایل نقلیه همواره دارند عدم آگاهی از قوانین بیمه ای و نحوه استفاده از آنها در شرایطی است که به آنها نیاز دارند. اغلب رانندگان علاوه بر بیمه شخص ثالث برای خودرو خود بیمه بدنه نیز تهیه می کنند ولی دقیقا نمی دانند که بیمه بدنه چه خساراتی را پوشش می دهد و در چه موارد هزینه خسارت به آنها پرداخت نمی شود.

بطور کلی باید خدمت شما عزیزان عرض کنم در صورت بروز تصادف اگر شما مقصر شناخته شده باشید باید با بیمه شخص ثالث خود خسارت فرد زیان دیده را بدهید و در صورتی که ماشین خودتان نیز آسیب دیده باشد و شما دارای بیمه بدنه باشید می توانید با استفاده از بیمه بدنه خسارت خودرو خود را نیز دریافت نمائید.

بیمه بدنه علاوه بر تصادف آتش سوزی، سرقت و برخی از موارد دیگر را نیز شامل می شود که شما کاربران سایت بیمه ناب می توانید با مطالعه دقیق این مطلب از تمامی جزئیات دریافت خسارت بیمه بدنه ایران آشنا شوید.

مدارک لازم برای دریافت خسارت بیمه بدنه از بیمه ایران چیست ؟

این سوالی است که اکثر مشتریان و کاربران سایت بیمه ناب از ما می پرسند ما در ادامه به شما خواهیم گفت زمانی که دچار خسارت شده اید و قصد استفاده و دریافت خسارت بیمه بدنه از بیمه ایران را دارید چه مدارکی را باید با خود همراه داشته باشید.

 • همراه داشتن کپی و اصل بیمه شخص ثالث
 • همراه داشتن کپی و اصل بیمه بدنه
 • همراه داشتن کپی و اصل کارت ملی راننده در زمان وقوع حادثه
 • همراه داشتن کپی و اصل گواهینامه راننده در زمان وقوع حادثه
 • همراه داشتن کپی و اصل سند خودرو به همراه کارت خودرو
 • همراه داشتن گزارش حادثه یا کروکی پلیس در صورت وجود داشتن
 • همراه داشتن کارنامه برای رانندگان تاکسیرانی و دفترچه پلیس راه برای رانندگان اتوبوس و مینی بوس
 • ارائه معرفی نامه از شرکت های لیزینگ در صورت خرید اقساطی خودرو

همانطور که مشاهده می نمایید از تمامی مدارک حتما باید کپی نیز به همراه داشته باشید. پس پیش از مراجعه به مراکز دریافت خسارت بیمه بدنه ایران نسبت به تهیه کپی مدارک خود اقدام نمایید تا از اتلاف وقت و عقب افتادن کارتان جلوگیری شود.

خسارت بیمه بدنه , دریافت خسارت بیمه بدنه ایران , دریافت خساریت بیمه بدنه بیمه ایران , راهنمای دریافت خسارت بیمه بدنه

فرایند دریافت خسارت بیمه بدنه ایران به چه صورت است ؟

پس از آنکه حادثه ای برای بیمه گذار اتفاق افتاد موظف است تا در کوتاه ترین زمان ممکن این موضوع را به اطلاع شرکت بیمه ایران برساند. زمانی که به واحد خسارت اعلام خسارت صورت پذیرد روند بررسی خسارت بازدید از خودرو و برآورد خسارت صورت می گیرد و در پایان خسارت به بیمه گذار پرداخت می شود.

در صورتی که بیمه گذار در حادثه مقصر باشد و به شخص یا شی آسیب رسانده باشد باید نسب به تسویه خسارت شی یا شخص اقدام نماید و سپس طی نامه ای به اداره خسارت اعلام نمایند تا فرایند رسیدگی به پرونده اش به جریان بیفتاد.

برای اعلام خسارت بدنه خودرو بیمه گذار باید فرم اعلام خسارت بیمه خودرو را تکمیل نماید که این فرم از ۴ قسمت زیر تشکیل شده است :

 1. مشخصات بیمه‌نامه/ قرارداد
 2. مشخصات راننده موردبیمه
 3. مشخصات وسیله نقلیه طرف حادثه
 4. چگونگی وقوع حادثه

پس از تکمیل اطلاعات فرم توسط بیمه گذار مهر و امضا می شود و به همراه مدارک لازم پرونده رسیدگی تشکیل می شود. در صورتی که قطعات خودرو آسیب دیده نیاز به تعویض داشته باشند بیمه گذار باید برای قطعات لازم فاکتور تهیه نمایند و پس از تعویض آنها قطعه معیوب که اصطلاحا به آن داغی گفته می شود را به شرکت بیمه تحویل دهد.

مدت زمان پرداخت خسارت بیمه بدنه ایران

پس از طی مراحل محاسبه خسارت “حواله پرداخت خسارت” در سه نسخه به همراه “فرم مفاصاحساب” در دو نسخه به بیمه گذار تحویل داده می شود. در صورتی که به شرکت بیمه بدهی قبلی داشته باشید حواله پرداخت خسارت در چهار نسخه به شما داده می شود که یک نسخه آن جهت کسر بدهی قبلی شما می باشد. شما باید این حواله ها را به اداره کل حسابداری و آمار تحویل دهید.

بیمه گذار پس از تحویل حواله و فرم مفاصاحساب به اداره کب حسابداری و آمار چک به مبلغ محاسبه شده را تحویل می گیرد و فرم دریافت رسید چک را تکمیل می نماید.

مدت زمان پرداخت خسارت بیمه بدنه ایران با توجه به نکاتی گفته شد بستگی به میزان خسارت شما و همچنین سرعت عمل در تشکیل پرونده و تعمیر خودرو می باشد که هر چه این موارد را سریعتر انجام دهید روند تشکیل پرونده و ارائه به اداره کل حسابداری تسریع می گردد.

کسورات و فرانشیزهایی که از مبلغ خسارت بیمه بدنه کم می شود چقدر است و شامل چه مواردی می شود ؟

 • از سال پنجم تولید ماشین از قطعات تعویضی (بجز شیشه ها و شیشه چراغها) سالیانه ۵% و حداکثر تا ۲۰ % هرینه استهلاک خودرو کسر می شود.
 • درصورتی که در زمان وقوع حادثه راننده کمتر از ۲۵ سال سن داشته باشد یا از زمان اخذ گواهینامه اش کمتر از سه سال گذشته باشد هزینه فرانشیز دو برابر کسر خواهد شد.
 • خسارت لاستیک ها و باطری در اثر هر یک از خطرات بیمه شده تنها تا ۵۰ درصد قیمت ارزش نو آنها قابل محاسبه و پرداخت می باشد.
 • فرانشیز آتش سوزی و حوادث در خسارت اول ۱۰ % و حداقل ۵۰۰/۰۰۰ ریال و از خسارت دوم به بعد ۲۰% و حداقل ۱/۰۰۰/۰۰۰ ریال است.
 • فرانشیز سرقت در صورتی که سرقت جزئی یا کلی باشد فرقی ندارد و ۲۰ % می باشد.

خسارت های غیر قابل پرداخت در بیمه بدنه ایران شامل چه مواردی می شود ؟

 • در صورتی که بر اثر انفجار های هسته ای خسارت مستقیم یا غیر مستقیم به خودرو وارد شود بیمه خسارتی به شما نخواهد داد
 • خسارت های ناشی از شورش، اعتراض، اعتصاب و جنگ از تعهدات بیمه بدنه خارج است.
 • خسارت هایی که بصورت عمدی از سوی راننده، ذینفع یا شخص بیمه گذار به خودرو وارد شود.
 • در صورتی که حین فرار و تعقیب و گریز نیروی انتظامی خسارتی به خودرو شما وارد شود جزو تعهدات بیمه بدنه نیست مگر آنکه خودرو شما در تصرف متصرفین غیر قانونی باشد.
 • طبق گزارش مقامات ذی صلاح خسارت های ناشی از مصرف مواد مخدر، مواد روانگردان، مصرف الکل و مشروبات الکی خارج از تعهدات شرکت بیمه ایران است .
 • عدم تناسب، فقدان یا باطل بودن گواهینامه راننده در زمان بروز خسارت نیز سبب می شود که خسارت پرداخت نشود.
 • خسارت های ناشی از حمل بار بیش از حد مجاز
 • خسارت های ناشی از بکسل کردن خودرو های دیگر به جز مواردی که موضوع بیمه نامه مجوز انجام اینکار را با رعایت نکات ایمنی داده باشد
 • خسارت های وارده به وسايل و دستگاههای الكتريكی و الكترونيكی موضوع بيمه در صورتی كه ناشی از نقص و خرابی در كاركرد آنها باشد.

خسارت بیمه بدنه , دریافت خسارت بیمه بدنه ایران , دریافت خساریت بیمه بدنه بیمه ایران , راهنمای دریافت خسارت بیمه بدنه

درصورت سرقت قطعات خودرو یا سرقت خودرو برای دریافت خسارت بیمه بدنه چگونه باید اقدام نمایم؟

در صورت بروز سرقت لوازم یدکی خودرو یا سرقت خود اتومبیل مراتب را سریعا به نزدکترین پاسگاه یا کلانتری محل وقوع سرقت اطلاع دهید. تا نیروی انتظامی نسبت به تهیه گزارش انتظامی اقدام نماید. سپس تا ۴۸ ساعت آینده سریعا با در دست داشتن مدارک دریافت خسارت به همراه گزارش نیروی انتظامی به یکی از مراکز پرداخت خسارت بیمه بدنه ایران مراجعه نمائید تا برای شما پرونده تشکیل گردد.

آدرس مراکز پرداخت خسارت بیمه بدنه بیمه ایران در تهران و کرج کجاست؟

شعبه ممتاز بعثت : بزرگراه بعثت روبروی پارک خزانه – ۵-۵۵۳۰۲۹۱۳

شعبه ممتاز شرق : انتهای خیابان دماوند سه راه تهرانپارس کیلومتر ۱ جاده آبعلی ۴-۷۷۸۸۳۱۸۳

مجتمع فاطمی : خیابان دکتر فاطمی روبروی ساختمان وزارت کشور ۵-۸۸۹۷۳۳۲۳

شعبه ممتاز غرب : کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص تهران کرج ۵-۴۴۱۹۵۸۳۲

شعبه دماوند: گیلاوند بلوار آیت اله خامنه ایی روبروی تامین اجتماعی ۷۶۳۱۳۳۳۹

شعبه ممتاز کرج : فردیس جاده ملارد نرسیده به سه راه حافظیه – ۱۵-۰۲۶۳۶۶۶۲۲۱۰

شعبه ممتاز کرج : سه راه گوهردشت بین بلال سوم و چهارم ۳۲۷۴۱۰۵۰-۰۲۶۳

شعبه اسلامشهر: اسلامشهر جنب شهرک لاله روبروی شهرک محمدیه ۳-۵۶۱۳۷۶۶۱

شعبه ورامین: بلوار شهید باهنر نرسیده به میدان امام حسین نبش کوچه شهید اردستانی ۳۶۲۷۵۳۸۶نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور