سوالات متداول بیمه شخص ثالث ایران

بیمه شخص ثالث ایران , بیمه شخص ثالث بیمه ایران , بیمه شخص ثالث , خرید بیمه شخص ثالث

اگر شما هم جزو آن دسته از مشتریان بیمه هستید که پیش از خرید سوالات زیادی ذهن تان را درگیر می کند به شما توصیه می کنیم سوالات متداولی که معمولا پیش از خرید بیمه شخص ثالث ایران بوجود می آید را مطالعه بفرمایید .

به احتمال زیاد پاسخ اغلب سوالات خودتان را در بین سوال های زیر خواهید گرفت در صورتی که سوال شما جزو سوالات متداول خرید بیمه شخص ثالث ایران نبود از قسمت ارتباط با ما با کارشناسان فروش بیمه ناب در میان بگذارید تا در کوتاه ترین زمان ممکن همکاران ما شما را راهنمائی بفرمایند.

بیمه شخص ثالث ایران , بیمه شخص ثالث بیمه ایران , بیمه شخص ثالث , خرید بیمه شخص ثالث

  • در صورتی که بیمه نامه شخص ثالث خود را گم کنم آیا امکان صدور المثنی وجود دارد ؟

بله درصورت مفقود شدن بیمه نامه شخص ثالث می توانید با در دسترس داشتن مدارک زیر به واحد صدور بیمه نامه مراجعه نمائید تا هم بیمه نامه قبلی را مسدود نمائید تا جلوی هر گونه سواستفاده را بگیرید هم بیمه نامه جدید خود را دریافت نمائید.

مدارک لازم برای صدور بیمه نامه المثنی شخص ثالث ایران

تصویر سند مالکیت خودرو ( جهت احراز مالکیت خودرو )

تصویر کارت ملی مالک خودرو

درخواست کتبی مالک خودرو

گزارش اعلام مفقودی مدارک ( در صورتی که اعلام مفقودی را به مراجع ذیصلاح اعلام کرده اید )

  • تمام مدارکم را سرقت کرده اند بیمه شخص ثالث ماشینم هم جزو آنها بوده است. آیا بیمه ایران امکان صدور بیمه نامه المثنی را دارد؟

بله، با در دست داشتن مدارک زیر می توانید به واحد صدور بیمه نامه مراجعه کنید و بیمه نامه المثنی خود را دریافت کنید همچنین برای جلوگیری از سواستفاده های احتمالی نسبت به مسدود کردن بیمه نامه قبلی نیز اقدام نمائید.

مدارک لازم برای صدور بیمه نامه المثنی شخص ثالث ایران

تصویر سند مالکیت خودرو ( جهت احراز مالکیت خودرو )

تصویر کارت ملی مالک خودرو

درخواست کتبی مالک خودرو

گزارش اعلام سرقت مدارک ( در صورتی که اعلام سرقت را به مراجع ذیصلاح اعلام کرده اید )

  • درصورتی که تاریخ اعتبار گواهینامه تمام شده باشد آیا شرکت بیمه خسارت را پرداخت می نماید ؟

شرکت های بیمه پایان تاریخ اعتبار گواهینامه را ملاک نداشتن گواهینامه نمی داند و خسارت را به شما پرداخت می نماید.

  • آیا به راننده ای که مواد مخدر و مواد روانگردان استفاده کرده باشد یا در حین رانندگی مست بوده باشد خسارت تعلق می گیرد ؟

ماده ۱۵ قانون بیمه شخص ثالث بیمه گذار را مکلف می کند بدون هیچ شرط و اخذ تضمین، خسارت زیان‌دیده را پرداخت کند و پس از آن می‌تواند به قائم‌مقامی زیان‌دیده از طریق مراجع قانونی برای بازیافت تمام یا بخشی از وجوه پرداخت‌شده به شخصی که موجب خسارت شده است مراجعه کند:

الف ـ اثبات عمد مسبب در ایجاد حادثه نزد مراجع قضائی

ب ـ رانندگی در حالت مستی یا استعمال مواد مخدر یا روان‌گردان مؤثر در وقوع حادثه که به تأیید نیروی انتظامی یا پزشکی قانونی یا دادگاه رسیده باشد.

پ ـ در صورتی ‌که راننده مسبب، فاقد گواهینامه رانندگی باشد یا گواهینامه او متناسب با نوع وسیله نقلیه نباشد.

ت ـ در صورتی ‌که راننده مسبب، وسیله نقلیه را سرقت کرده یا از مسروقه بودن آن، آگاه باشد.

تبصره ۱ ـ در صورت وجود اختلاف میان بیمه‌گر و مسبب حادثه، اثبات موارد فوق در مراجع قضائی صالح صورت خواهد گرفت.

  • در هر سال چه میزان تخفیف به بیمه شخص ثالث در صورت عدم خسارت تعلق می گیرد ؟

طبق آئین نامه جدید، تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث سالانه ۵ درصد است که تا حداکثر میزان ۷۰ درصد برای ۱۴ سال می توان از آن استفاده کرد. در صورتی که در یک تصادف از کوپن خود استفاده نمائید تنها بخشی از تخفیف شما از بین خواهد رفت در حالی که پیش از این تمام تخفیف از بین می رفت و همین موضوع سبب می شد در خسارت جزئی شخص مقصر خسارت را خود بپردازد و از بیمه نامه اش استفاده نکند تا تخفیف خرید بیمه در سال آینده برایش لحاظ شود.

در آیین نامه جدید این نقص از سوی بیمه مرکزی و قانون گذار برطرف گردیده است .

  • آیا در زمان فروش خودرو امکان انتقال تخفیف های بیمه شخص ثالث به خودرو دیگری است ؟

بله، با در نظر قرار دادن تبصره  ماده ۶ قانون بیمه شخص ثالث، فروشنده خودرو می تواند با در دسترس داشتن اصل بیمه نامه به واحد صدور مراجعه کرده  و آنها با صدور الحاقیه برگشت تخفیف عدم خسارت، حق بیمه تخفیف داده شده در زمان صدور بیمه از شما دریافت خواهد گردید.

در سیستم نرم افزاری اداره بیمه نیز این مورد ثبت می شود و برچسب الحاقیه روی بیمه نامه شما چسبانیده می شود از آن تاریخ به مدت یکسال شما می توانید تخفیف عدم خسارت را برای خودرو متعلق به خودتان، والدین تان، همسرتان یا فرزندان تان استفاده بنمائید.

  • آیا انتقال سوابق تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث به افراد دیگر نیز امکان پذیر است ؟

بله به استناد به تبصره ماده شش قانون بیمه نامه شخص ثالث  در صورت فروش اتومبیل می توانید تخفیف آن را به والدین، همسر و فرزندان انتقال دهید .

  • آیا با داشتن بیمه شخص ثالث باز هم باید بخشی از خسارت را خودمان جبران کنیم ؟

بله، به استنناد ماده ۱۴ قانون بیمه شخص ثالث، اگر تصادف رخ داده به علت یکی از یکی از تخلفات رانندگی حادثه ساز بوده باشد، مقصر حادثه باید در اولین مرتبه ۲٫۵ درصد، بار دوم ۵ درصد و سومین بار ۱۰ درصد از خسارت مالی و جانی را بر عهده بگیرد.

در ادامه متن ماده ۱۴ قانون به تفصیل آورده شده است :

ماده ۱۴ ـ در حوادث رانندگي منجر به جرح يا فوت كه به استناد گزارش كارشناس تصادفات راهنمايي و رانندگي يا پليس راه، ‏علت اصلي وقوع تصادف يكي از تخلفات رانندگي حادثه‌ساز باشد، بیمه‌گر مكلف است خسارت زیان‌دیده را بدون هيچ شرط و اخذ تضمين پرداخت كند و پس از آن می‌تواند به شرح زير براي بازيافت به مسبب حادثه مراجعه كند:

الف ـ در اولين حادثه ناشي از تخلف حادثه‌ساز راننده مسبب در طول مدت بیمه‌نامه: معادل دو و نيم درصد از خسارت‌های بدني و مالي پرداخت‌شده

ب ـ در دومين حادثه ناشي از تخلف حادثه‌ساز راننده مسبب در طول مدت بیمه‌نامه: معادل پنج درصد (۵%) از خسارت‌های بدني و مالي پرداخت‌شده

پ ـ در سومين حادثه ناشي از تخلف حادثه‌ساز و حوادث بعد از آن در طول مدت بیمه‌نامه: معادل ده درصد (۱۰%) از خسارت‌های بدني و مالي پرداخت‌شده

تبصره ـ مصاديق و عناوين تخلفات رانندگي حادثه‌ساز به موجب ماده (۷) قانون رسيدگي به تخلفات رانندگي مصوب ۱۳۸۹/۱۲/۰۸ تعيين می‌شود.

بیمه شخص ثالث ایران , بیمه شخص ثالث بیمه ایران , بیمه شخص ثالث , خرید بیمه شخص ثالث

  • جریمه عدم تمدید بیمه شخص ثالث چقدر است ؟

از آنجایی که طبق قانون داشتن بیمه نامه شخص ثالث اجباری است، به همین جهت برای کسانی که قانون شکنی کرده و در تهیه بیمه نامه تاخیر یا سهل انگاری می کنند و برای خود و افراد جامعه خطر آفرینی می کنند جریمه ویژه ای در نظر گرفته شده است.

میزان جریمه حداکثری به میزان هزینه صدور بیمه نامه شخص ثالث است در صورتی میزان تخلف کمتر از یکسال باشد با توجه به تعداد روزهای گذشته جریمه اخذ می گردد برای مثال اگر سه ماه تاخیر اتفاق افتاده باشد یک چهارم هزینه صدور بیمه نامه به عنوان جریمه گرفته می شود.

شرکت های بیمه تمامی جرایمی را بیمه گذاران دریافت می کنند به صندوق تامین خسارت های بدنی واریز می کنند.

  • در صورت تصادف یک کامیون با اتوبوس و فوت تمامی سرنشینان اتوبوس و در صورتی که راننده کامیون مقصر باشد آیا به تمامی سرنشینان اتوبوس دیه تعلق می گیرد؟

پوشش حوادث سرنشینان خودرو تنها محدود به ظرفیت مندرج در کارت خودرو است ولی در مورد افراد خارج از خودرو هیچ محدودیتی وجود ندارد و باید دیه تمام سرنشینان اتوبوس پرداخت شود .

  • گستره پوشش خدمات بیمه شخص ثالث در چه نواحی است ؟

تنها در مرز های ایران  بیمه شخص ثالث موضوعیت داشته است و در صورتی که قصد عزیمت به کشور های خارجی با خودرو را دارید باید کارت سبز  یا بیمه نامه بین المللی تهیه بفرمایید.

  • در صورت نداشتن گواهینامه آیا شرکت بیمه خسارت شخص ثالث را می پردازد؟

خیر، طبق ماده ۱۵ قانون بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه مبلغ خسارت زیان دیده را می پردازد و پس از آن با مراجعه به مقصر حادثه خسارت را از ایشان دریافت می کند.

  • آیا خسارت ناشی از حرکت با دنده عقب مشمول پرداخت خسارت شرکت های بیمه می شود ؟

بله ، بر اساس قانون تعریف حادثه عبارت است از هرگونه سانحه ناشی از وسایل نقلیه موضوع بند (ث) این ماده و محمولات آن‌ها از قبیل تصادم، تصادف، سقوط، واژگونی، آتش‌سوزی، انفجار و یا هر نوع سانحه ناشی از وسایل نقلیه بر اثر حوادث غیرمترقبه؛ بنابراین حرکت دنده عقب نیز جزو این دسته بندی ها قرار می گیرد و جزو تعهدات شرکت های بیمه ای است.

  • در هنگام خرید خودرو جدید آیا لازم است برای تغییر پلاک و نام صاحب ماشین در بیمه نامه قبلی اقدام کنیم ؟

بله، می توانیم با مراجعه به واحد صدور و دریافت الحاقیه این موارد را اصلاح کنید اگر چه عدم انجام این تغییرات خللی در اعتبار بیمه نامه ایجاد نمی کند.

  • تناسب گواهینامه با خودرو به چه معناست؟

گواهینامه رانندگی در واقع مجوز پلیس برای رانندگی با شرایط درج است، برای مثال کسی گواهینامه پایه ۲ دارد نمی تواند با خودرو سنگین یا اتوبوس رانندگی کند و اگر دچار سانحه شود با او همانند فرد بی گواهینامه رفتار خواهد شد .

  • وظیفه بیمه خودرو بر عهده چه کسی است؟

طبق قانون کسی که صاحب خودرو است یا کسی که تصرف در آن دارد می تواند بیمه خودرو را انجام دهد و در صورتی که یکی از آنها انجام دهد تکلیف از دیگری ساقط خواهد شد.

  • آیا کودک و جنین داخل رحم مادر نیز جزو سرنشینان خودرو حساب می شوند ؟

بله کودک زیر دوسال و جنین نیز جزو ظرفیت های مجاز خودرو محسوب می شوند.

  • دیه افراد دو جنسه چگونه محاسبه می شود ؟

طبق ماده ۵۵۱ قانون مجازات اسلامی دیه افراد دو جنسه ای که تمایلات زنانه در آنها بیشتر باشد بر اساس دیه زن و افرادی که تمایلات و صفات مردانه در آنها بیشتر دیه مرد تعلق می گیرد. اگر فرد خنثی و قابل تشخیص نباشد نصف دیه مرد بعلاوه نصف دیه زن به او تعلق می گیرد. هر چند در بیمه شخص ثالث دیه زن و مرد با یکدیگر برابر هستند.



نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور