بیمه مهندسی ایران

در صورتی که تمایل دارید اطلاعاتی در مورد بیمه مهندسی ایران داشته باشید و از تمام جوانب آن آگاه شوید توصیه می کنیم مطلب زیر را مطالعه کنید تا به خوبی درک کنید که بیمه مهندسی چیست.

بیمه مهندسی یکی از انواع بیمه های مختلف است که زیر مجموعه بیمه های اموال می باشد. همانگونه که از نام آن پیدا است این بیمه برای پوشش دادن فعالیت مهندسین در رشته های مختلف است. اولین شرکت بیمه مهندسی برای اولین بار از سال ۱۸۵۴در کشور انگلستان تاسیس شد تا مهندسین بتوانند از انفجار و کاهش اثرات زیاد اقتصادی در هنگام استفاده از دیگ های بخار جلوگیری کنند. بیمه مهندسی به مرور زمان و با توجه به احتراعات و توسعه فناوری ها و صنایع مختلف تکمیل شد و بیمه انواع رشته های مهندسی را بهبود بخشید.

بیمه مهندسی برای اولین بار در ایران در ابتدای دهه ۱۳۴۰ و با همکاری شرکت های مختلفی شروع شد که مهمترین آنها شرکت بیمه اتکایی ((مونیخ ری Munich Re)) است.

بیمه مهندسی , بیمه مهندسی ایران , بیمه مهندسی بیمه ایران

انواع بیمه مهندسی ایران

بیمه مهندسی ایران می تواند رشته های مختلفی را پوشش دهد. به صورت کلی بیمه مهندسی به دو گروه اصلی تقسیم می شود که به شرح زیر هستند:

  1. بیمه نامه هایی که برای دوره های Constuction یا احداث و ساخت ساز صادر می شوند به این معنی که برای هر پروژه ای که در حال اجرا می باشد می توان از این بیمه نامه استفاده کرد. مدت زمان این بیمه نامه ارتباط مستقیمی با مدت زمان اجرای پروژه دارد و در صورت اتمام پروژه، مدت زمان اعتبار بیمه نامه نیز به اتمام خواهد رسید. این نوع بیمه نامه را می توان به مدت زمان هایی که پروژه ها به طول می انجامند تمدید کرد.
  2. بیمه نامه هایی که برای دوره های Operation یا عملیات صادر می شوند به این معنی که پروژه ها در زمان احداث تحت پوشش بیمه بوده اند و بعد از تحویل به کارفرما باید تحت پوشش یکی از بیمه های بهره برداری قرار بگیرد. مدت زمان این نوع بیمه همانند سایر بیمه ها (آتش سوزی، اتومبیل و …)یک ساله است و می توان آن را به صورت سالانه تمدید کرد.

از جمله انواع بیمه مهندسی که می توان از آنها استفاده کرد می توان به مواردی مانند بیمه های زیر اشاره کرد:

بیمه تمام خطر پیمانکاران (C.A.R)

این بیمه می تواند تمام خسارت ها و خطارتی که در جریان عملیات عمرانی و ساختمانی (تمامی ساختمان ها و سازه ها) به وجود می آید را پوشش بدهد.

بیمه تمام خطر نصب (E.A.R)

این بیمه به نوعی از بیمه های مهندسی گفته می شود که تجهیزات و ماشین آلات مهندسی را از زمان نصب تحت پوشش قرار می دهد تا بتواند خسارتهایی که ناشی از این لوازم هستن را جبران کند.

بیمه سازه های تکمیل شده (C.E.C.R)

این بیمه می تواند خسارت های وارد شده با انواع سازه های تازه احداث شده را پوشش دهد. سازه هایی مانند برج ها، جاده ها، راه آهن، فرودگاه ها، پل ها، تونل ها، سدها و … می توانند در حوزه تعهدات این بیمه قرار بگیرند.

بیمه مهندسی , بیمه مهندسی ایران , بیمه مهندسی بیمه ایران

بیمه شکست ماشین آلات (M.B)

این بیمه مهندسی می تواند تمامی ماشین آلات صنعتی و غیر صنعتی را تحت پوشش خود قرار دهد. ماشین آلاتی مانند توربین ها، ژنراتورها، پمپ ها، ترانسفورمرها و … در حوزه این بیمه می توانند جای بگیرند. این بیمه می تواند خسارت های فیزیکی حوادث، تعمیرات و تعویض ماشین آلات را جبران کند

بیمه ماشین آلا و تجهیزات پیمانکاری (C.P.M)

این بیمه نیز می تواند خسارت های وارد شده به بدنه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران مانند جرثقیل، لودر، کمپرسور و … را تحت پوشش قرار دهد

بیمه فساد کالا یا محصولات (D.O.S)

این بیمه برای پاسخگویی به نیاز افراد و اشاخصی قرار داده شده است که اجناس خود را در سردخانه ها انبار کرده اند و در صورت فاسد شدن کالاهایشان، خسارت خود را دریافت می کنند البته استفاده از این بیمه مختص افرادی مانند صاحبان سردخانه، استفاده کنندگان از سردخانه ها، تولید کننده های محصولات کشاورزی و… است

  • بیمه نامه شکسته شدن ماشین آلات (B.I)، بیمه تجهیزات الکترونیکی، بیمه عدم النفع ناشی از شکست ماشین آلات و… از دیگر انواع بیمه مهندسی هستند که می توانند جوانب مختلفی از خسارت های احتمالی به اموال و دارایی افراد را جبران کنند.
  • بیمه تمام خطر نصب (EAR) و بیمه تمام خطر پیمانکاران (CAR) جز دسته اول بیمه های مهندسی یعنی بیمه های دوره احداث (Construction) و سایر بیمه های دیگر مانند بیمه تجهیزات و ماشین آلات، بیمه فساد کالا، بیمه خطرات سازه های تکمیل شده و… جز دسته دوم بیمه مهندسی یعنی بیمه های دوره بهره برداری (Operation) هستند

انواع بیمه مهندسی ایران و زیرشاخه های آن دارای قوانین و قواعد مشخصی هستند که طرفین بیمه گر و بیمه گذار بر اساس موارد منعقد شده در بیمه نامه موظف به رعایت آنها هستند. در بیمه مهندسی مانند سایر بیمه های دیگر نیز استثناهایی وجود دارد که شرکت های بیمه گذار نمی توانند آنها را پوشش دهند و به صورت کلی تمام مواردی که در بیمه نامه ذکر شده باشد تحت پوشش بیمه مهندسی می باشد و مسئولیت مواردی غیر از آن بر عهده افراد خواهد بود.

برای خرید بیمه های مهندسی بیمه ایران و استعلام قیمت خرید بیمه مهندسی ایران می توانید با همکاران ما در سایت بیمه ناب تماس حاصل فرمائید.نویسنده مطلب مرتضی اسماعیل پور